شـمـا در ایـنـجـا هـسـتـیـد: گسکت اسپیرال وند
گسکت اسپیرال وند

 

این نوع گسكت دارای یك لایه از جنس فولاد ضد زنگ و یك لایه پركننده از جنس آزبست یا تفلون و یا گرافیت می باشد كه با مقطع V شكل و بصورت فشرده دور هم پیچیده شده است. (مقطع V شكل باعث می شود این گسكت ها فشار بیشتری تحمل كنند) ضخامت این نوع گسكت برای تمام اندازه ها و كلاس ها یكسان می باشد. این گسكت ها از تركیب یك فلز شكل داده شده سیمی و مواد نرم پركننده تشكیل گردیده اند. شكل این گسكت ها هنگامی كه در بین دو فلنج فشرده می گردند تاثیر زیادی در آب بندی دارد. این نوع لایی ها ممكن است دارای رینگ داخلی و یا رینگ خارجی باشند كه رینگ داخلی میزان خوردگی فلنج را كاهش داده و از اجزای آب بندی محافظت می كند و رینگ خارجی برای صحیح نصب كردن لایی كاربرد دارد. معمولاً جنس این رینگ ها فولادی و ضخامت آنها حداكثر 3.5 mm می باشد. ارتجاعی بودن و مقاومت گسكت های مارپیچی عواملی هستند كه این گسكت را بعنوان یك گزینه مناسب برای استفاده در كاربردهای متنوع متمایز ساخته است. این نوع لایی در فلنج های ساده و فلنج های با سطح برجسته و فلنج های زبانه و شیاردار استفاده می شود. در بسیاری از مكان های صنعتی همانند پالایشگاه ها ،انواع سایت های فرآیندهای شیمیایی ،نیروگاه ها و همچنین صنایع هوایی استفاده از این نوع گسكت ها فراوان می باشد. گسكت های مارپیچی از سایز 2/1 اینچ تا 60 اینچ در دسترس می باشد. در شكل زیر نمونه ای از یك گسكت مارپیچی و اجزای تشكیل دهنده آن نشان داده شده است.


ویژگی واشرهای اسپیرال وند:

1- بدلیل استفاده از چندین حلقه متوالی نوار فلزی كه توام با نوار میانی (فیلر) پیچیده می شود، واشرهای اسپیرال قابلیت آب بندی بسیار خوبی دارند.

2- با انتـخاب جنس مناسب برای نوار فلزی و نوار فیلر، واشر اسپیرال كلیه كاربردهـای صنعتی تا فشار200bar و محدوده حرارتی -200 تا 1000 درجه سانتیگراد و انواع محیط های شیمیایی را پوشش می دهد.

3- بر حسب شرایط محیط نصب واشر (دما، فشار، و...) نوار فلزی از جنس فولادهای ضد زنگ (Stainless Steel 304 316 321 ) مس ، نیكل و یا تیتانیوم انتخاب می گردد. نوار فیلر نیز بر حسب نیاز از جنس گرافیت، تفلون، سرامیك و یا مواد نسوز انتخاب می گردد.

4- بدلیل قابلیت ارتجاعی مناسب، واشرهای اسپیرال در برابر ارتعاش، شوك حرارتی و شوك فشار بسیار مقاوم می باشند.

5- سهولت نصب یكی از ویژگی های بارز واشرهای اسپیرال می باشد. بدلیل عدم استفاده از چسب در هنگام مونتاژ این واشر ها، تعویض و جایگزینی واشرهای اسپیرال بسیار آسان می باشد. واشرهای اسپیرال هیچگونه اثر تخریبی بر روی سطوح فلنج ندارد.


انواع گسكت های اسپیرال وند بر اساس رینگ داخل و خارج

1. گسكت اسپیرال وند بدون رینگ Spiral wound Gasket Element only

2. گسكت اسپیرال وند با رینگ داخل Spiral wound Gasket with inner ring

3. گسكت اسپیرال وند با رینگ خارج Spiral wound Gasket with outer ring
    گسکت اسپیرال وند بدون رینگ

    گسکت اسپیرال وند با رینگ بیرون

    گسکت اسپیرال وند با رینگ داخل

    گسکت اسپیرال وند با رینگ بیرون و داخل

    گسکت شیاردار

    جدول ابعاد اسپیرال وند

    نحوه انتخاب گسکت

    جدول استاندارد

    نحوه نصب گسکت


 مطالب مرتبط 

گسکت اسپیرال وند , Spiral Wound Gasketنکات کلیدی درباره گسکت


نحوه قراردهی گسکت:

در یك اتصال فلنجی، كلیه اجزاء باید بصورت كاملاً صحیح قطعه آب بند را در بر بگیرند. در بیشتر موارد بروز نشتی، عدم بكارگیری صحیح همین نكته می باشد.

علائم خرابی مشاهده شده روی گسکت و علل بروز راه حل پیشنهادی


علائم مشاهده شده بر روی گسكت علت بروز نشتی راه حل پیشنهادی
گسكت دچار خوردگی شدید شده است جنس گسكت متناسب با شرایط كاری آن نیست جنسی كه مقاومت بهتری در برابر عوامل خورنده داشته باشد انتخاب نمایید
گسكت اكسترود شده است گسكت متناسب با فشار كاری سیستم انتخاب نگردیده است. جنسی كه دارای تحمل بیشتری (چگالی بالاتر) باشد جایگزین نمایید.
گسكت مچاله شده است گسكت متناسب با فشار كاری سیستم انتخاب نگردیده است. جنسی كه دارای تحمل فشار بیشتری باشد جایگزین نمایید. از رینگ های تقویت كننده استفاده نمایید .یا شرایط فلنج را بررسی كنید
گسكت به دلیل درست قرار نگرفتن بر روی سطح برجسته فلنچ دچار آسیب شده است نصب نادرست گسكت در سطح برجسته فلنج ابعاد گسكت را بررسی نمایید .گسكت باید كاملاً دقیق در محل سطح برجسته فلنج قرار گیرد تا كاملا سطوح بین دو اتصال را آب-بندی نماید
علائم فشردگی بر روی گسكت مشاهده نمی گردد انتخاب نا صحیح جنس گسكت با توجه به نوع فلنج از مواد نرم تر یا ضخامت كمتر استفاده نمایید. سطح گسكت را كاهش دهید تا فشار سفت كردن پیچ ها كمتر شود.
ضخامت گسكت در محیط خارجی بیش از ضخامت آن در محیط داخلی است نمایانگر چرخش یا خمیدگی فلنج می باشد. ابعاد گسكت را طوری تغییر دهید تا گسكت در فاصله كمی از پیچ ها قرار گیرد. فلنچ را تقویت نموده و یا سطح گسكت را كاهش دهید.
گسكت در جهت محیطی به صورت یكسان فشرده نشده است روش سفت كردن پیچ ها صحیح نمی باشد. از روش ستاره ای برای محكم كردن پیچ ها استفاده نمایید.
ضخامت گسكت در جهت محیطی به صورت تناوبی متغیر می باشد نمایانگر تابیدگی فلنج است. فلنج را تقویت نمایید یا تعداد پیچ ها را افزایش دهید تا فشار پیچ ها بهتر توزیع گردد. در صورت تاب خوردن فلنج آن را تعویض یا ماشین كاری نمایید.


انتخاب گسکت مناسب:

انتخاب Gasket مناسب جهت كاربردهای ویژه كار نسبتاً سختی می باشد. در انتخاب یك Gasket موارد ذیل باید در نظر گرفته شود:

1- مقدار دمایی كه Gasket باید در آن دما كار كند.

2- نوع سیالی كه قرار است از داخل خط عبور نماید.

3- مقدار فشاری كه گسكت باید در آن فشار كار كند.

4- نوع فلنج و تعداد پیچ هایی كه قرار است فلنج ها را به هم متصل سازد.

5- تعداد دفعات استفاده از گسكت

6- قیمت و موجودی گسكتمواردی که باعث از بین رفتن گسکت می گردد:

:: وجود ارتعاشات در سیستم

:: وجود ضربه قوچی در سیستم

:: قرارگیری نامناسب گسكت

:: در مسیر گرمایش قرار گرفتن

:: خزش گسكت (تغییر شكل تدریجی و كند آن تحت تاثیر نیروی ثابت با تنش مداوم)

:: فشار غیر یكنواخت از طرف فلنج های نگهدارنده گسكت

:: پائین بودن قدرت تحمل گسكت

:: پائین بودن قدرت استحكام پیچ ها