شـمـا در ایـنـجـا هـسـتـیـد: پکینگ
پکینگ

 

پکینگ ترکیبی از الیاف و پودر آبندی که در انواع مختلف با توجه به شرایط دمایی و فشار سیال ساخته و در کاربری های متفاوت مانند آبندی شیرآلات پمپ های پیستونی , سانتریفیوژ و مخازن استفاده میگردد.
    پکينگ

    گرافيت

    چوب پنبه

    تفلون

    دونيت

    پلي اورتان

    پلي اميد

    سيليکون

    نخ گرافيتي

    لاستيک منجيد دار


 انواع پکینگ نکات کلیدی درباره گسکت


نحوه قراردهی گسکت:

در یك اتصال فلنجی، كلیه اجزاء باید بصورت كاملاً صحیح قطعه آب بند را در بر بگیرند. در بیشتر موارد بروز نشتی، عدم بكارگیری صحیح همین نكته می باشد.

علائم خرابی مشاهده شده روی گسکت و علل بروز راه حل پیشنهادی


علائم مشاهده شده بر روی گسكت علت بروز نشتی راه حل پیشنهادی
گسكت دچار خوردگی شدید شده است جنس گسكت متناسب با شرایط كاری آن نیست جنسی كه مقاومت بهتری در برابر عوامل خورنده داشته باشد انتخاب نمایید
گسكت اكسترود شده است گسكت متناسب با فشار كاری سیستم انتخاب نگردیده است. جنسی كه دارای تحمل بیشتری (چگالی بالاتر) باشد جایگزین نمایید.
گسكت مچاله شده است گسكت متناسب با فشار كاری سیستم انتخاب نگردیده است. جنسی كه دارای تحمل فشار بیشتری باشد جایگزین نمایید. از رینگ های تقویت كننده استفاده نمایید .یا شرایط فلنج را بررسی كنید
گسكت به دلیل درست قرار نگرفتن بر روی سطح برجسته فلنچ دچار آسیب شده است نصب نادرست گسكت در سطح برجسته فلنج ابعاد گسكت را بررسی نمایید .گسكت باید كاملاً دقیق در محل سطح برجسته فلنج قرار گیرد تا كاملا سطوح بین دو اتصال را آب-بندی نماید
علائم فشردگی بر روی گسكت مشاهده نمی گردد انتخاب نا صحیح جنس گسكت با توجه به نوع فلنج از مواد نرم تر یا ضخامت كمتر استفاده نمایید. سطح گسكت را كاهش دهید تا فشار سفت كردن پیچ ها كمتر شود.
ضخامت گسكت در محیط خارجی بیش از ضخامت آن در محیط داخلی است نمایانگر چرخش یا خمیدگی فلنج می باشد. ابعاد گسكت را طوری تغییر دهید تا گسكت در فاصله كمی از پیچ ها قرار گیرد. فلنچ را تقویت نموده و یا سطح گسكت را كاهش دهید.
گسكت در جهت محیطی به صورت یكسان فشرده نشده است روش سفت كردن پیچ ها صحیح نمی باشد. از روش ستاره ای برای محكم كردن پیچ ها استفاده نمایید.
ضخامت گسكت در جهت محیطی به صورت تناوبی متغیر می باشد نمایانگر تابیدگی فلنج است. فلنج را تقویت نمایید یا تعداد پیچ ها را افزایش دهید تا فشار پیچ ها بهتر توزیع گردد. در صورت تاب خوردن فلنج آن را تعویض یا ماشین كاری نمایید.


انتخاب گسکت مناسب:

انتخاب Gasket مناسب جهت كاربردهای ویژه كار نسبتاً سختی می باشد. در انتخاب یك Gasket موارد ذیل باید در نظر گرفته شود:

1- مقدار دمایی كه Gasket باید در آن دما كار كند.

2- نوع سیالی كه قرار است از داخل خط عبور نماید.

3- مقدار فشاری كه گسكت باید در آن فشار كار كند.

4- نوع فلنج و تعداد پیچ هایی كه قرار است فلنج ها را به هم متصل سازد.

5- تعداد دفعات استفاده از گسكت

6- قیمت و موجودی گسكتمواردی که باعث از بین رفتن گسکت می گردد:

:: وجود ارتعاشات در سیستم

:: وجود ضربه قوچی در سیستم

:: قرارگیری نامناسب گسكت

:: در مسیر گرمایش قرار گرفتن

:: خزش گسكت (تغییر شكل تدریجی و كند آن تحت تاثیر نیروی ثابت با تنش مداوم)

:: فشار غیر یكنواخت از طرف فلنج های نگهدارنده گسكت

:: پائین بودن قدرت تحمل گسكت

:: پائین بودن قدرت استحكام پیچ ها